60587110 - close up of a physiotherapist correcting boy's feet position

W dzisiejszych czasach można zauważyć lawinowo rosnącą liczbę dzieci z wadami zgryzu i wadami postawy ciała.  

Zgryz ma ogromne znaczenie dla prawidłowej postawy ciała, ponieważ płaszczyzna zgryzu warunkuje ustawienie miednicy. Zbyt wąska szczęka może nawet być przyczyną skoliozy.

Żeby postawa dziecka była prawidłowa, należy ocenić:

  • płaszczyznę zgryzu i wszelkie jej nieprawidłowości
  • płaszczyznę ułożenia miednicy
  • podpór stóp – wady ustawienia kości piętowych

Te trzy wyznaczniki doskonale pokazują, czy kościec naszego dziecka znajduje się w równoległych liniach wyznaczonych przez te płaszczyzny.

U dzieci najczęściej dochodzi do rotacji miednicy, a za nim idzie lub jest przyczyną pierwotną nieprawidłowo ustawiona szczęka.

Aparat ortodontyczny skoryguje zęby i zgryz, ale ta wada może szybko wrócić, jeśli miednica nie zostanie prawidłowo ustawiona, a stopy nie będą skorygowane. Koślawość kości piętowych wytrąca prawidłowe ustawienie pozostałych składowych szkieletu co każdy krok.

Stopy są fundamentem całej postawy i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, należy skorygować ich ustawienie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi.

Zachęcam do konsultacji w sprawie wad postawy, aby się upewnić że dziecko nie wymaga założenia wkładek do butów, które są indywidualnie robione dla każdego pacjenta na wizycie. Rozgrzewam wkładkę i nadaję wkładce korekcję do stópki.